DEWALT DEW-DCC020IB 20V MAX Corded/Cordless Air Inflator Bare Tool
SKU: DEW-DCC020IB
STOCK:
E - 6 | V - 171 / SSE - 2 | SSV - 2
Product Details:
Our 20V MAX Corded/Cordless Air Inflator can run on any one of three power sources for maximum versatility: 20V MAX battery, 12V DC, or 110V AC. Use it on the jobsite, or on the go. It features a high-pressure rubber hose for durability. The threaded chuck and included onboard accessories make it easy to inflate items from tires to footballs. Setting desired air pressure is simple with the digital gauge, and the auto-shutoff provides accurate inflation. The high-volume hose allows fast inflation of mattresses and other inflatables with the push of a button. Move the hose to the deflation port for quick and easy take down. An onboard LED light helps to provide illumination in dark spaces. Heavy-duty rubber feet help reduce walking while in use. Battery, charger, and AC power adapter sold separately.
Features
  • High-pressure inflation mode with automatic shutoff
  • High-volume inflation and deflation modes
  • LED light helps to provide illumination
  • Three power sources for inflation on a jobsite and on the go (20V MAX battery, 12V DC, or 110V AC)
  • Convenient onboard accessory storage
  • Heavy-duty rubber feet help reduce walking when in use
  • Threaded chuck for secure connection to inflation valve
Specifications
  • Power Supply 20v Max, 12v Dc, 110v Ac (Ac Power Adapter Sold Separately)
  • Tool Height 9.8 In
  • Tool Length 5.2 In
  • Tool Weight 5.5 Lbs
  • Tool Width 11.9 In
Includes
  • DCC020I Air Inflator
  • 12V DC Power Cord