DEWALT DEW-DCR010 12V/20V MAX Jobsite Bluetooth Speaker
SKU: DEW-DCR010
STOCK:
E - 7 | V - 179 / SSE - 2 | SSV - 2
Product Details:
This Bluetooth speaker is jobsite tough and produces high-quality sound. Enhance your workday by streaming your favorite music or podcasts from your Bluetooth equipped mobile device from up to 100 ft. away. You can also plug devices directly in with the auxiliary input. Charge your phone through the day with an integrated USB charging port. Stand your mobile phone in the slot of the built-in carry handle, or underneath. Enjoy rich stereo sound with extended bass from dual 3 in. speakers. Its rugged design includes a metal grille and impact-resistant housing. Power the Jobsite Bluetooth Speaker with DeWalt 12V MAX, 20V MAX, or FLEXVOLT batteries, all sold separately. Includes universal AC cord. Comes with 3-year limited warranty.
Features
  • Dual speakers for rich stereo sound
  • Bluetooth connectivity - 100ft range
  • Convenient carry handle with phone holder
  • Play/pause, skip tracks, and control volume from speaker
  • Bass reflex port enhances low-frequency performance
Specifications
  • Auxiliary ports included: true
  • Bluetooth capability: true
  • Height: 6 in
  • Power tool type: corded/cordless
  • System: 20v max, 12v max
  • Tool weight: 4 lbs
  • Width: 10 in