Klein Tools KLE-29601 PowerBox 1, Magnetic Mounted Power Strip with Integrated LED Lights
SKU: KLE-29601
STOCK:
E - 3 | V - 8 / SSE - 2 | SSV - 2
Product Details:
Klein Tools rugged Power Box uses powerful magnets to easily mount anywhere in the metal job box or other magnetic surface, and includes built-in hanging holes for fixed mounting locations. Easily distribute power across your job box with 5-Foot durable power cord. Integrated LED lighting illuminates the inside of any dark job box to quickly find gear. Besides the four surge protected 120V outlets, the two USB-A and one 45W USB-C (PD capable) ports allow for convenient charging of personal devices including phones, tablets, and laptops.
Features
  • PowerBox 1 has powerful magnets for attaching to metal job boxes, workbenches, and more
  • Integrated LED lights brightens up any job box to locate stored tools, batteries, and cords
  • Four 120V AC outlets, two USB-A ports and one PD capable USB-C port for fast charging of cell phones, laptops, and other compatible devices
  • Built-in surge protection with LED indicator to protect your equipment from electrical spikes
  • Supply power to any metal job box with the 5-Foot durable power cord
  • Extended strain relief increases power cord durability for long product life
  • Includes built-in hanging holes for non-magnetic mounting locations where power is needed
Specifications
  • Type: Power Supply
  • Application: Power for Job Site Power Box
  • Special Features: Supplies Power to Job Sites, Integrated LED Lights
  • Color: Orange
  • Gauge: 14 AWG
  • Plug Configuration: 1 x NEMA 5-15P
  • Receptacle Configuration: 4 x NEMA 5-15R
  • Plug Style: NEMA 5-15P
  • Number of Outlets: 4 x 120V AC Outlets
  • USB Charging Port: 2 x USB-A Ports
  • USB-C Power Delivery: 1 PD Capable USB-C Port
  • Amperage: 15A
  • Voltage: 125V
  • Wattage: 1875W
  • Number of Conductors: 3 (Power Cord has 3 Conductors)
  • Rating: 1875W
  • Indoor/Outdoor: Indoor
  • Temperature Range: 14° to 122°F (-10° to 50°C)
  • Power Indicator: Yes
  • Surge Protector: 2160 Joules, Type 3 SPD, 600V (L-N, L-G, N-G)
  • Material: PC/ABS
  • Mounting Type: Magnetic or Hang Holes
  • Standard: Conforms to UL 498, 1310, 1363, 1449. Certified to CSA STD C22.2 # 42, 223, 269.3, 308
  • Overall Length: 5.8in (14.7 cm)
  • Overall Height: 4.7in (11.9 cm)
  • Overall Width: 1.8in (4.6 cm)
  • Weight: 1.7 lb (0.8 kg)
Read More
Features
Specifications
  • Type: Power Supply
  • Color: Orange
  • Gauge: 14 AWG
  • Plug Style: NEMA 5-15P
  • Amperage: 15A
  • Voltage: 125V
  • Wattage: 1875W
  • Rating: 1875W
  • Indoor/Outdoor: Indoor
  • Power Indicator: Yes
  • Material: PC/ABS