Klein Tools KLE-MM320KIT Digital Multimeter Electrical Test Kit
SKU: KLE-MM320KIT
STOCK:
E - 1 | V - 5 / SSE - 2 | SSV - 2
Product Details:
Features:
  • Digital Multimeter measures up to 600V AC/DC voltage, 10A DC current and 2 ohm resistance
  • Meter also test batteries, diodes, and continuity
  • Voltage Tester NCVT-3P has dual-range capabilities to detect from 12 to 1000 V AC or 70 to 1000V AC for a broad variety of low-voltage or standard voltage applications
  • ET45 tests AC voltages from 28V to 240V AC at four useful levels aligned with commonly used residential voltages, and DC voltages from 32V to 330V at four common levels
Specifications:
  • Type : Digital Multimeter Electrical Kit
  • Application : Multimeter Measures up to 600V AC/DC Voltage, 10A DC Current and 2MΩ Resistance. Tests Batteries, Diodes, and Continuity
  • Special Features : MM320: Auto Power-Off
  • Material : ABS/Electronics
  • Batteries : 2 x AAA
  • Drop Protection : 3.3' (1 m)
  • Display : MM320 : 2000 Count LCD
  • Functions : Hold
  • Voltage : 600V AC/DC
  • Current : 10A
  • Ohms (Resistance) : 2MΩ
  • Standard : CAT III 600V; CE
  • Overall Length : 6.39'' (162.4 cm)
  • Overall Height : 1.80'' (45.7 cm)
  • Overall Width : 3.12'' (79.4 cm)
  • Weight : 8.2 oz (231 g)
Warnings:
  • Do not attempt to measure resistance or continuity on live circuits.
  • Before each use verify meter operation by measuring a known voltage or current.
Read More
Features:
Specifications:
  • Material : ABS/Electronics
  • Batteries : 2 x AAA
  • Drop Protection : 3.3' (1 m)
  • Functions : Hold
  • Voltage : 600V AC/DC
  • Current : 10A
  • Ohms (Resistance) : 2MΩ
  • Standard : CAT III 600V; CE